Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği yeni konut projesi kapsamında orta gelirlinin konut sahibi olması planlanmıştı. Yüzde 0,69 ve ödeme avantajı ile sunulan konut kredileri için başvurular başladı. Ancak, kredilerin somut bir şekilde alınmasına evlerin olduğundan daha düşük gösterilen rayiç bedelleri engel olmaya başladı.

Sıfır konutlar için 5 milyon TL’ye kadar yapılabilecek olan yeni konut projesi kapsamında vatandaşların somut kredi başvuruları, ev sahiplerinin düşük gösterdiği rayiç bedeli ile sonuçsuz kalmaya başladı. Vergiden kaçınmak için rayiç bedelini düşük gösteren ev sahiplerine ise gözdağı Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, yeni bir düzenleme için hazırlıklara başladı.

RAYİÇ BEDELİ DÜŞTÜKÇE KREDİ DE DÜŞÜYOR

yeni-projeye-set-ceken-rayic-bedellerine-hazine-ve-maliye-bakanligindan-duzenleme-sinyali-g (2)

Resmi işlemlerde daha düşük vergi ödeyebilmek adına evlerinin rayiç bedelini düşük gösteren ev sahipleri, gerçekte ise neredeyse iki katından fazlasını istiyor. Evin değerini 2 milyon TL olarak satışa çıkaran ev sahiplerinin rayiç bedeli düşük çıkması için yetkili kurumlara bildirdiği değer 600-700 bin TL arasında kalırken, bu durumun bugüne kadar ortaya çıkardığı vergi kaçması sorununa bir de krediden yararlanamama eklendi.

Yeni kampanyaya göre, yüzde 0,69’dan başlayan faizlerle ev almak isteyenler için hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek taksit bedellerinin belirlenecek olması şartları, ev sahiplerinin düşük gösterdiği rayiç bedellerine takıldı. Kampanyadan vatandaşların yararlanması böylelikle daha zor hale gelirken; Hazine ve Maliye Bakanlığı konuya el atmaya hazırlanıyor.

BAKAN NEBATİ, YENİ ÇALIŞMA SİNYALİNİ VERDİ

Öte yandan rayiç bedelinin düşük gösterilmesinin belirli bir vergi kaybı oluşturduğuna katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu durumu ‘kangren’ olarak nitelendirmişti. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Bakan Nebati, bu konuda yapılacak olan yeni düzenlemenin sinyallerini şu ifadeler ile verdi:

Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir? Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir?

“Konut fiyatlarının yükselmiş olması rayiç bedelleriyle gerçek fiyatlar arasındaki marjı çok genişletti. Bu konuda elimizde çok sağlam veriler var. Satıcı da alıcı da dikkat etsin. Bu kangrenin üzerinden gelecek çok ciddi bir çalışmamız var.”