2021 yılının son çeyreğinden bu zamana çok çeşitli faktörler çerçevesinde olumsuz bir gidişata sahip olan ekonomi piyasaları, vatandaşların hayatlarını ciddi anlamda zorlaştırdı. Ekonomik olarak giderek ağırlaşan şartlar, her kesimden vatandaşın bütçesinde deprem etkisi yaratmaya devam ederken hükümet yetkilileri vatandaşların mağduriyetlerini ortadan kaldırmak adına farklı alanlarda çalışmalar düzenlemeye başladı.

Sene başından bu yana birçok kamu kurumundan çok farklı kategoriler altında düzenleme çalışmaları haberleri gelirken yapılan çalışmalar arasında en büyük yankı uyandıranı, 3600 ek gösterge çalışması oldu. Ocak ayına girilmesi ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan 3600 ek gösterge düzenleme çalışmaları, haziran ayının sonu itibari ile Meclis’e sunuldu ve yapılan değerlendirme sonucunda teklif kabul edildi. 

Kamuda adaletsizliğin önüne geçmek ve hem memurların hem de memur emeklilerinin haklarını tam anlamı ile verebilmek adına olumlu bir gelişme olarak değerlendirilen 3600 ek gösterge düzenlemesi, beraberinde bazı yenilikleri de getirdi. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2023 bütçe rakamları ile birlikte 3600 ek göstergenin de önayak olacağı istihdam alanlarının açılacağı bilgisi kaydedildi. 

300 BİN KİŞİ EMEKLİ OLACAK!

yeni-yil-bereketi-ile-geliyor-3600-ek-gosterge-ile-birlikte-890-bin-yeni-personel-alinacak (2)

Ocak ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılmış olan 3600 ek gösterge düzenleme çalışmaları, haziran ayının sonunda Meclis’e sunuldu. Meclis tarafından yapılan değerlendirme kapsamında kabul gören teklifin, binlerce vatandaşın hayatına dokunacağı bildirildi. Bu kapsamda gündeme gelen yeni bir bilgiye göre 2023 yılının ocak ayı itibari ile yürürlüğe girecek olan yeni düzenlemenin 300 bin memuru emekli edeceği ileri sürüldü. Bu da kamuda 300 bin kişilik istihdam alanının oluşacağını düşündürdü. 

BÜTÇE AÇIKLAMASINDA İSTİHDAM DETAYI!

Bir kentte ekmek fiyatı şaşırttı! Bir kentte ekmek fiyatı şaşırttı!

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından açıklanan 2023 yılı bütçe rakamlarında, yeni dönemde kamuya 890 bin atamanın gerçekleşeceği bilgisi yer aldı. Bu istihdam alanının içerisinde 3600 ek gösterge düzenlemeleri sayesinde emekli olacak olan vatandaşlardan oluşacak olan kadro açıklarının da bulunduğu öne sürüldü.