Sosyal devlet anlayışını benimseyen Türkiye’de vatandaşlar maddi açıdan yararlanabilecekleri pek çok sosyal yardım hakkında yeterli bilgi sahibi değil. Bu yüzden hak ettiği halde devletten maddi destek almayan kişiler, ekonomik zorluklar içinde yaşam mücadelesi veriyor. Halbuki devletin geçen yıllarda olduğu gibi bu sene de belirli koşullarda olan hak sahiplerine verdiği maddi ödemeler giderek artıyor. Devletten sosyal yardım alabilmek ve her ay düzenli maaş bağlatabilmek için kişinin ya hiç gelirinin olmaması veya olan gelirinin belirli bir sınırın altında olmasına dikkat ediliyor.

Muhtaçlık Aylığı Başvuruları Alınıyor

Devletin sosyal yardım paketlerine başvuru yapmak isteyenler için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gibi birimleri aktif olarak çalışmaya devam ediyor. Başvuru sahipleri e-Devlet üzerindeki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın e-hizmetlerini de kullanabiliyor. Düzenli geliri olmayan ve sosyal güvenceden mahrum yani hiçbir sigortası bulunmayanlar muhtaçlık yardımından yararlanabiliyor. Muhtaç maaşı olarak da bilinen bu yardım vakıflar genel müdürlüğü tarafından hak sahiplerine her ay düzenli olarak veriliyor.

İmzalar atıldı, taşıt kredisi geri ödemelerine erteleme geldi! İşte detaylar İmzalar atıldı, taşıt kredisi geri ödemelerine erteleme geldi! İşte detaylar

Yaşlılara Her Ay Düzenli Ödeme

yeni-yilda-sosyal-yardimlar-artti-basvuru-yapan-yasli-ev-hanimi-ve-cocuklara-her-ay-maas-ve

Öte yandan halk arasında 65 yaş aylığı olarak bilinen yaşlılık maaşı, kendisine kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan kişilere veriliyor. Bu kişiler sosyal güvenlik kuruluşlarından gelir veya aylık almadığında, nafaka bağlanması mümkün olmayan durumlarda muhtaç olduğunu ilçe vakıf mükevelli heyetlerinden aldıkları belge ile kanıtladıklarında yaşlılık aylığı ödemesi alabiliyor. 2023 yılında pek çok ödemede olduğu gibi yaşlılık aylığı da yeni asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte arttı. Geçen sene 1.684 TL olarak verilen 65 yaş aylığı yeni yılda 2 bin 604 TL’ye çıktı.

Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardımları

Dar gelirli vatandaşlara pek çok farklı alanda destek ödemesi yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2023 yılında ödeme rakamlarını yükseltti. Bakanlık bünyesinde hak sahiplerine kırtasiye yardımı, çocuk yardımı, gıda yardımı ve doğalgaz yardımı gibi destekler veriliyor.