Benzinli ve dizel araçların üretimlerine kısıtlama getirilmesine ilişkin açıklamaların yapılmasının ardından sektörde elektrikli otomobil üretim süreci hız kazandı. Ek olarak yedek parça maliyetlerinin artışının ve çip krizinin de etkileri ile firmaların bir nevi yönelmek durumunda kaldıkları elektrikli otomobil tasarımları, sektörün hareketlenmesini sağladı. İlk etapta elektrikli otomobil fiyatlarının yüksek olmasından ötürü bu durumu pek de hoş karşılamayan tüketiciler, Rusya- Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana zamlanan ve tarihi rekorlara imza atan akaryakıt fiyatlarından sonra fikirlerini değiştirmeye başladı. 

2018 yılında duyurulmuş olan ve nihayet 29 Ekim tarihinde seri üretimine geçilmiş olan yerli ve doğuştan elektrikli otomobil Togg da Türkiye’nin elektrikli otomobil pazarı adına atmış olduğu büyük adımlardan birisi oldu. Cumhuriyet’in 99’uncu kuruluş yıldönümünde resmen açılmış olan Gemlik Fabrikası’nda seri üretimine geçilmiş olan yerli otomobil için şubat ayı itibari ile ön siparişler kabul edilmeye başlanacak. 

Sene başından bu yana yalnızca aracın üretimi için değil diğer yenilikçi sistemler ve hizmetler için de birçok iş birliğine imza atan yerli firma, Togg’un bir otomobilden çok daha fazlası olduğunu gösterebilmek adına yeni anlaşmalar imzalamaya devam ediyor. Akıllı cihaz olarak adlandırılan yerli araç ile birlikte Türkiye’nin mobilite ekosistemine de katkıda bulunulacağını ifade eden firma, bu kapsamda sağlam adımlar atarak sektörü ve tüketicileri oldukça heyecanlandırıyor.

Yerli ve doğuştan elektrikli otomobilin piyasaya çıkışından önce son hazırlıklar tamamlanmaya çalışılırken bugün akıllı cihaza ilişkin yeni bir gelişme daha duyuruldu. Togg için yeni bir start- up hazırlığının başladığı bildirilirken ayrıntılar da yetkili isim tarafından açıklandı. 

YERLİ ARACA YERLİ START-UP DESTEĞİ!

yerli-otomobil-togga-yerli-start-up-dokunusu-sarj-istasyonlari-ve-diger-akilli-sistemler-il (2)

Şarjınız hemen bitiyorsa, bu hataları yapmaktan kaçının! Şarjınız hemen bitiyorsa, bu hataları yapmaktan kaçının!

Bugün gündeme gelen yeni bir gelişmeye göre yerli ve doğuştan elektrikli otomobil Togg için yerli start- up’lar geliştiren Smart- iX’in harekete geçtiği öğrenildi. Smart- iX’in yerli otomobilin yol, şehir ve şarj istasyonları ile iletişime geçebilmesi için bir altyapı oluşturmaya başladığı bilgisi kaydedildi. 

KURUCUDAN AÇIKLAMA GELDİ!

Yeni start- up hazırlığı hakkında konuşan Smart- iX kurucusu Mehmet Arziman, şu ifadeleri kullandı: “Togg ile birlikte geliştirmiş olduğumuz teknoloji ve platform sayesinde araç şarj istasyonları, ev, otoparklar ve şehirde bulunan diğer akıllı sistemlere bağlanabiliyor.“