Çalışma hayatı, iş hayatı derken milyonlarca kişi gününün büyük bir kısmını evinde değil farklı ortamlarda geçirmek durumunda kalıyor. Bu durum fiziksel ve psikolojik olarak yorgunluğa sebep olurken aynı zamanda da mecburen dışarıdan gıda tüketilmesine yol açıyor. İçi rahat etmese de dışarıdan yemek yemek durumunda kalan birçok vatandaş, aslında her gün sağlığını tehlikeye atıyor. Ne de olsa en temiz dış mekan bile ev ortamından daha fazla bakteri barındırıyor.

Son dönemlerde artan salgın vakalarının da etkisi ile dışarıdan yemek yeme kültürü bir nebze olsun düşüşe geçerken yurt dışında yapılan bir araştırma salgın olsun olmasın dışarıdan bir şeyler yiyip içerken oldukça dikkatli olunması gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi. İngiltere’de bulunan kafe ve restoranlar üzerinde yürütülmüş olan araştırmanın sonuçları, resmen dudak uçuklattı.

BUZLU İÇECEKLERE DİKKAT!

yetkililer-uyardi-o-icecegin-icinde-tuvaletten-daha-fazla-bakteri-varr

Özellikle yazın sıklık ile tercih edilen buzlu içecekler, kafe ve restoranlara gidildiğinde de tüketicilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Arkadaşları ile bir şeyler içmeye çıkan tüketicilerin buzlu içecek tercihlerine yönelik bir araştırma yürüten bilim insanları, özellikle fast food zincirlerinde satılan buzlu içeceklerin sağlık üzerinde oldukça büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.

Buz makinelerinin yeteri kadar temizlenmediğini belirten uzmanlar, o noktalardan alınan buzlu içeceklerin içerisinde bir tuvalette olduğundan çok daha fazla bakterinin bulunduğunu vurguladı.

LİMON ARAŞTIRMASININ ŞAŞIRTAN SONUCU!

Kafe ve restoranlarda içeceklerin veya yiyeceklerin yanlarında ikram edilen limonlar üzerinde de bir araştırma yapan uzmanlar, şaşırtan sonuçlar ortaya koydu. 21 farklı restorandan aldıkları toplamda 76 limon dilimini inceleyen bilim insanları, 53 dilimin yani yaklaşık olarak yüzde 70’inin üzerinde bakterilerin tespit edildiğini ifade etti.

Akşener'den Kılıçdaroğlu'na büyük toplantı öncesi ziyaret! Akşener'den Kılıçdaroğlu'na büyük toplantı öncesi ziyaret!

Limonlara bakterinin nereden bulaştığına dair net bir sonuç ortaya koyamayan bilim insanları, dilim dilim kesilen limonların plastik kaplarda ve sıcak ortamlarda bekletiliyor olmalarının bakteri oluşumuna aracılık ettiği fikri üzerinde yoğunlaştı. Araştırmanın sonuçlarında bakterilerin alkollü içeceklerin içerisinde yaşayamadıkları da belirtildi.