Toplumda yetişkinlere göre daha dezavantajlı olan çocukları korumak, geliştirmek ve onlara fırsat eşitliği yaratmak için sık sık yardımlarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bir süredir ödediği Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımı ödemelerinin yeni yılda devam edeceğini resmi olarak duyurdu. Açıklamayı yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, SED ödemelerine gelen zammı ilan etti.

SED’ten yararlanan aileleri ilgilendiren bir açıklamada bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, açıklaması kapsamında güncel destek tutarının yanı sıra aynı zamanda ocak ayı ödemeleri takvimine ilişkin bilgiler de verdi. Bakan Derya Yanık’tan sonra gözlerini banka hesaplarına diken ihtiyaç sahibi ailelerin zamlı SED ödemelerini alacağı tarih de belli oldu.

BAKAN YANIK, SED ÖDEMELERİNİN YATTIĞINI DUYURDU

zam-geldi-bakan-yanik-sed-odemesi-alanlara-seslendi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen SED yardımına ilişkin ocak ayı ödemeleri hesaplara geçti. Konuya ilişkin bir açıklama gerçekleştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ödemeler kapsamında ocak ayında 434 milyon TL SED ödemesi yapıldığını ilan etti. Bakan Derya Yanık’ın sosyal medya hesabından gerçekleştirdiği açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için ödediğimiz Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) miktarlarını memur maaş zammı oranında artırdık. Böylelikle bu ay toplam 434 milyon TL Sosyal ve Ekonomik Destek ödemesini hesaplara yatırdık.”

SED ÖDEMELERİ BU AY ZAMLI ÖDENDİ

Öte yandan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın açıklamalarında dikkat çeken bir diğer detay SED ödemelerinin bu ay yüzde 30 yani memur maaşı oranınca zam almış olarak hesaplara geçirildiği oldu. Bakan Derya Yanık’tan gelen açıklama sonrası SED 2023 tutarları da ortaya çıktı.

Bankaların taşıt kredisi faiz oranı düştü! İşte yeni fırsat Bankaların taşıt kredisi faiz oranı düştü! İşte yeni fırsat

Yüzde 30 zamlı bir şekilde yatan SED ödemeleri, okul öncesi çocuklar için bu ay itibariyle 2 bin 59 lira 99 kuruşa yükseldi. İlköğretim çağındaki çocuklara ödenen SED miktarı bu ay 3 bin 295 bin 99 kuruşa çıkarken; ortaöğretim çağı için bu miktar 2 bin 59 lira 99 kuruş, yükseköğretim çağı için bu miktar 3 bin 708 lira, kuruluş bakımından ayrılan gençler için ise bu miktar bin 648 liraya yükseldi.