Gençlerin birçoğu 18 yaşına geldiğinde ilk iş olarak ehliyet alma hayali kuruyor. Otomobil kullanmak için mutlaka sahip olunması gereken ehliyeti almak için çok fazla prosedürü yerine getirmek gerekiyor. Elbette bu işin bir de maliyeti var. Yeni yıl ile birlikte iğneden ipliğe her üründe olduğun gibi ehliyete harcanacak olan para da oldukça zamlanacak. Dolayısıyla ehliyet için iki katı para vermek istemeyen vatandaşlar sürücü kurslarının önünde kuyruk oluşturdu.

Özellikle son bir yılda ülkemizde enflasyonun etkileri çok derinden hissedildi. İğneden ipliğe kadar her ürün ve hizmetin bedeli katlanarak arttı. Bu durumdam vergi, harç, fatura gibi giderler de nasibini aldı. Dolayısıyla hayatın her alanında giderler epey arttı. Yılbaşı itibariyle devlete ödenen vergi, harç, değerli kağıt bedelleri gibi bir çok ücret yeniden düzenlenecek. Sürücü belgesi için alınan ücretler de aynı şekilde zamlanacak. 

BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü

Sürücü belgesi sahibi olmak için kurs, sınav ve harç bedellerini ödemeniz gerekiyor. Bunun yanında direksiyon sınavını rahat bir şekilde geçmek için bir de özel direksiyon dersi almak isteseniz maliyet bir hayli yükseliyor. 2022 yılında 1.117 lira harç, 130 lira yazılı sonav ücreti ve 160 lira uygulamalı direksiyon sınavı ücreti devlete ödenen ücretler olarka karşımıza çıkıyordu. Yani yıl bitmeden sürücü belgesine sahip olmak isteyen bir kişini ödemesi gereken ücret 1.407 liraya ek olarak kurs ücerti olacak. 

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren ise bu ücretler neredeyse ikiye katlanacak. Yeniden değerleme oranı yüzde 112 olarak belirlendi dolayısıyla trafik cezasından her türlü harç ve vergi gibi ücretlerin tamamı bu oranda zamlanacak. Ehliyet için alınan ücretler de aynı oranda artacağından B sınıfı sürücü belgesi harç ücreti 2 bin 489 lira, yazılı sınav ücreti 275 lira ve uygulamalı direksiyon sına ücreti ise 339 lira olacak.

Sürücü adayları 2023 itibariyle sadece sınav ver harç ücreti olarak 3 bin 103 lira ödeyecek. Bu ücretlere bir de kurs bedeli eklenecek. Kurs ücretleri milli eğitim bakanlığı, valilik ve kurslar tarafından belirleniyor. İlden ile değişmekle birlikte ortalama bir kurs ücretinin 7 bin lira civarı olması bekleniyor. Dolayısıyla yeni bir ehliyet sahibi olmanın toplam maliyeti on bin lirayı aşacak.