24 Şubat tarihinde resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı, yaklaşık olarak 11 aydır kesintisiz olarak devam ediyor. Savaş kararında ısrarcı olması sebebi ile farklı ülke yönetimlerinden gelen yaptırım kararları ile karşı karşıya kalan ancak yine de caymayan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, son günlerde savaşın daha da şiddetlenmesi yönünde emirler vermeye başladı. Ukrayna’nın doğusunda şiddetlenen çatışmalar sivil halkın da can güvenliğini tehdit ederken Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Almanya’ya tepki gösterdi.

Savaşın ilk başlarında ülkenin başkenti Kiev’i düşürebilmek amacı ile saldıran Rus ordusu, istediğini alamayınca doğu bölgesine doğru çekildi. Bir süredir Ukrayna’nın doğu bölgesinde şiddetlenen çatışmalar neticesinde Soledar bölgesinin kontrolü tamamen Rusya’ya geçti. Orta kesime de füzeler ile saldıran Rusya, geçtiğimiz günlerde içinde sivillerin yaşadığı bir binayı hedef aldı. Savaş kararı ve savaş içerisinde izlediği politikalar sebebi ile ağır eleştirilen ancak yine de kararından dönmeyen Putin, “Daha büyük zaferler kazanacağız” diyerek yanan ateşi iyice alevlendirdi.

Rusya- Ukrayna savaşın bir yıla doğru gidilirken Almanya’nın Ukrayna’ya Leopard 2 tanklarını gönderme konusunda tereddütte kalması, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski tarafından eleştirildi. Zelenski, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“BURADA HER GÜN İNSANLAR ÖLÜYOR!”

zelenski-ile-almanya-arasinda-leopard-tanklari-polemigi (2)

Savaş sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Almanya’nın Leopard 2 tanklarını gönderme konusunda tereddütte kalmasını eleştirdi. Alman ARD kanalına konuşan Zelenski, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “6 ay daha konuşabilirsiniz ancak burada her gün insanlar ölüyor. Eğer elinizde Leopard tankları varsa, onları bize verin. Bu bir oyun değil, herhangi bir şeyi ispat etme mevzusu da değil. Biz Almanya’ya teşekkür ediyoruz. Bu teşekkürü herkesin duymasını istiyorum. Ancak burada her gün insanlar ölüyor, kadınlar tecavüze uğruyor.”

112 bin 500 TL’ye İstanbul Büyükçekmece’den ev almak sadece bu yöntem ile mümkün! 112 bin 500 TL’ye İstanbul Büyükçekmece’den ev almak sadece bu yöntem ile mümkün!

“SALDIRMA NİYETİMİZ YOK!”

Açıklamasında savaşın gidişatına da değinen Zelenski, Ukrayna’nın şu an yalnızca kendisini savunduğunu ve Rusya’ya saldırmak gibi bir planının olmadığını belirtti.