2021 yılının son çeyreğinde yükselişe geçen döviz kurları, altın fiyatlarında da tarihi seviyelerin kayda geçmesine sebep oldu. Bu durum kısa süre içerisinde gündelik hayat şartlarına etki ederken özellikle gıda fiyatlarının üst seviyelere tırmanmasına sebep oldu. Hali hazırda diğer zamlar karşısında şaşkınlık geçiren tüketiciler, temel gıda ihtiyaçlarını dahi karşılarken zorlanmaya başladı.

2021 yılının son çeyreğinde yükselişe geçen ve aralık ayında tarihi seviyelere ulaşan döviz kurları altın fiyatları, özellik zeytinyağı fiyatlarını direkt olarak etkiledi. Tüketicilerin temel gıda ihtiyaçları arasında yer alan zeytinyağının yüksek seviyelere ulaşması, büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Salatalardan ana yemeklere, mezelerden tatlılara kadar pek çok menünün baş kahramanı olan zeytinyağı, yeni dönemde de gündeme geldi. 

Ülkemizin birçok ilinde başlamış olan zeytin hasadı, zeytinyağının litre fiyatının araştırılmasına sebep oldu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan üreticiler, yeni fiyatları açıklayarak tüketicileri israf konusunda uyardı. 

ZEYTİNYAĞININ LİTRE FİYATI AÇIKLANDI!

zeytinyagi-sezonu-acildi-fiyatlar-simdiden-cep-yakti-ureticilerden-yuzde-100-artis-uyarisi

Zeytin üretimi yapılan pek çok bölgede olduğu gibi Adana’nın Kozan ilçesinde de yağlık ve sofralık zeytin hasadı başladı. Hasat döneminin başlaması ile birlikte özellikle zeytinyağının litre fiyatı merak konusu oldu.

LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı

Zeytinyağı fiyatlarının geçtiğimiz seneye göre yüzde 100 arttığını belirten zeytinyağı üreticisi Mehmet Aslanhan, fabrikalarda litre fiyatının 80 TL, üreticilerde ise 100 TL olduğunu belirtti. Aslanhan açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Diğer yıllara oran ile bu yıl zeytinyağı verimi oldukça yüksek. Kozan ilçesinde şu an 5 zeytinyağı fabrikası gece- gündüz çalışıyor. Sezon kurak geçti ama kasım ayında yağışların başlaması sıkıntılı süreci kısmen atlatmamızı sağladı.”

UYARILARDA BULUNDU!

Açıklamasının devamında hem üreticilere hem de tüketicilere seslenen Aslanhan, şu ifadeleri kullandı: “Bu yıl zeytinyağı oldukça kıymetli. Satış fiyatları yüzde 100 arttı. Elinde zeytinyağı olanlara buradan sesleniyoruz, ziyan etmemeye büyük ölçüde gayret göstersinler.”