Döviz kurlarının ve altın fiyatlarının yükselen grafikleri, araç üretiminde kullanılan yedek parçaların maliyetlerini de vurdu. Artan maliyetler ise hem sıfır kilometre hem de ikinci el araç modellerinin satış fiyatlarını direkt olarak etkiledi. Geçtiğimiz senenin sonuna doğru zamlanan araç fiyatları, yeni yılda ek gelişmeler ile birlikte fahiş rakamlara ulaştı. 

İlk olarak 2019 yılında görülen koronavirüsün kısa süre içerisinde tüm dünya ülkelerine yayılması, ülkelerin kapanma kararları almalarına sebep oldu. Bu durum üretim ayaklarına da direkt olarak etki ederken bir çip krizi patlak verdi. Salgının etkilerinin hafiflemiş olduğu yeni dönemde, çip krizinin otomotiv sektörüne olan etkisi üst seviyelere ulaştı. Bu olumsuz gelişme, hali hazırda yüksek fiyatlardan satışa sunulan araçlara yeni zamların yapılmasına sebep oldu.

Otomotiv sektörünü etkileyen olumsuz gelişmelerin ardından hem ikinci el hem de sıfır kilometre araç piyasası tüketicilerin ceplerini yakmaya başladı. Bütçeleri doğrultusunda bir araç sahibi olamayacaklarının farkına varan vatandaşlar, bankaların taşıt kredisi ürünlerini yakın takibe aldı. Ancak bankacılık sektörüne yansıyan olumsuz gelişmeler, kredi faizlerini de üst seviyeye taşıdı. 

Yeni bir araç sahibi olmaya ümitleri giderek kaybolan vatandaşlara, kamu bankalarından olan Ziraat Bankası’ndan müjdeli haber geldi. Banka, düşük faizli taşıt kredisi ürünün ayrıntılarını tüketiciler ile paylaştı. 

ZİRAAT BANKASI TAŞIT KREDİSİ KAMPANYASI KASIM 2022

ziraat-bankasindan-vatandaslara-tasit-kredisi-destegi-faizler-yuzde-159a-geriledi-216-tlye-

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

Sektörün ileri gelen kamu bankalarından olan Ziraat Bankası, araç satın alabilmek adına bütçe desteğine ihtiyaç duyan vatandaşlar için yeni bir taşıt kredisi kampanyası düzenlediğini duyurdu. Kampanya kapsamında faizleri yüzde 1,59’a düşürdüğünü ifade eden kamu bankası, 5 yaşına kadar olan ikinci el araçlar için de bu kampanyadan destek alınabileceğini belirtti. 

ZİRAAT BANKASI TAŞIT KREDİSİ KAMPANYASI HESAPLAMA TABLOSU

Ziraat Bankası 48 ay azami vade ile duyurmuş olduğu taşıt kredisi kampanyasının örnek hesaplama tablosunu şu şekilde oluşturdu:

  • Kredi tutarı: 200 bin TL
  • Faiz oranı: Yüzde 1,59
  • Vade sayısı: 48 ay
  • Taksit tutarı: 6.503,79 TL