Yeni yıla girilmesine oldukça kısa bir zaman kala birçok kamu kanalından farklı düzenleme haberleri gelmeye başladı. Öncelikle yeni yıla girilmesi ile birlikte açıklanacak olan enflasyona bağlı olarak vergi, ceza ve harç ödemelerinde değişikliğe gidileceğini belirten uzmanlar, trafik sigortası poliçelerine ilişkin de önemli bir düzenlemenin yolda olduğunu belirtti. 

Geçtiğimiz senelerde yürürlüğe girmiş olan bir karara göre trafiğe çıkan her araç için zorunlu trafik sigortasının yapılması gerektiğine işaret edildi. Trafik sigortası bulunmayan araçlara ve araç sahiplerine idari para cezaları uygulanırken yeni dönemde söz konusu cezaların ve sigorta poliçe masraflarının da artacağı bilgisi kaydedildi. 

SGK'dan Ödeme Müjdesi Geldi! SSK, 4A, 4B, 4C ve EYT'lilere 25 Bin TL Toplu Nakit Para Verilecek... SGK'dan Ödeme Müjdesi Geldi! SSK, 4A, 4B, 4C ve EYT'lilere 25 Bin TL Toplu Nakit Para Verilecek...

Trafik sigortasına ilişkin ele alınan işleyişte 2023 yılında bir değişikliğe gidileceği bilgisi kaydedildi. Zorunlu trafik sigortası kapsamında düzenlenen poliçelerin yeni yıldan itibaren sürücünün bulunduğu basamağa bağlı olarak hesaplanacağını belirten uzmanlar, iyi sürücülere indirim, kötü sürücülere ise zam haberini verdi. 

TRAFİK SİGORTASI POLİÇELERİNDE YENİ DÖNEM!

zorunlu-trafik-sigortasinda-yeni-duzenleme-karari-primler-o-suruculer-icin-yuzde-200-artaca

Geçtiğimiz ay bir açıklama yapan Sigortacılık ve Emeklilik Düzenleme Kurumu Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, 2023 yılında zorunlu trafik sigortası poliçelerinde değişikliğe gidileceğini belirtti. Şu an 7 olan basamak sistemine 0’ıncı ve 8’inci basamağın da ekleneceğini ifade eden Eroğlu, 5 yıldır kaza yapmayan ve hali hazırda 7’inci basamakta bulunan sürücülerin 8’inci basamağa taşınacağını ve ilgili sürücülerin poliçelerine yüzde 50 indirim hakkının tanımlanacağını belirtti. Öte yandan “çok riskli” olarak değerlendirilen sürücülerin 0’ıncı basamağa gerileyeceğine dikkat çeken Eroğlu, bu kişilerin poliçelerinde yüzde 200 oranında zam yapılacağını da ifade etti. 

Yeni dönemin sigorta düzenlemesine ilişkin değerlendirmeler de bulunan Can Paksoy, şu ifadeleri kullandı: “Kurumun sektör paydaşları ile bir araya gelerek planladığı yol haritası, trafik sigortası alanında bulunan yapısal problemlerin giderilmesi açısından oldukça önemli bir adım. Yeni basamakların eklenmesi ile birlikte dinamik basamak uygulamasına geçilmesi, kazasız sürücüler için avantaj anlamına geliyor.” 

DOLANDIRICILARA KARŞI UYARDI!

Trafik sigortasına ilişkin hazırlanan yeni düzenlemenin yanı sıra son dönemlerde artan dolandırıcılıklara ilişkin de açıklama yapan Paksoy, şu ifadeleri kullandı: “Vatandaşlarımıza cep telefonu üzerinden ulaşan ve yüzde 50’lik bir indirim teklif eden kişilere itibar edilmemesi gerekiyor. Poliçe ödemelerinde sigorta şirketlerinin kişisel IBAN’lar aracılığı ile EFT ya da havale gibi yöntemler ile ödeme almadıklarının unutulmaması gerekiyor.”